Walentynki – geneza i celebrowanie święta miłości przez pary narzeczonych i nie tylko

Do Polski zwyczaj świętowania Walentynek przywędrował z Bawarii i Tyrolu. Nieformalnie w naszym kraju święto miłości zaczęto obchodzić dopiero latach 80 XX wieku. Walentynki przypadające na 14 lutego swoją nazwę zawdzięczają św. Walentemu, który tego dnia w Kościele katolickim ma swoje wspomnienie liturgiczne. 

Święty Walenty był księdzem w starożytnym Rzymie, który udzielał potajemnie ślubów żołnierzom za co został skazany na śmierć 14 lutego 269 roku. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń zaczęto celebrować dzień jego zgładzenia jako święto zakochanych. Miejscem kultu świętego Walentego jest bazylika Terni we Włoszech, w której znajdują się relikwie męczennika opatrzone inskrypcją „Święty Walenty patron miłości”. Do bazyliki w każdą niedzielę wypadającą przed tym pamiętnym dniem przybywają zakochani z całego świata i Włoch by złożyć w niej przyrzeczenie miłości.

Święto zakochanych w Polsce

Na samym początku święto zakochanych rywalizowało o swoją popularność ze starym słowiańskim świętem nazywanym Sobótką przypadającym z 21 na 22 czerwca. Sobótkowe zwyczaje dotyczyły zakochanych, którzy licznie je celebrowali. Z kolei na kresach 4 marca obchodzone były Kaziuki, podczas których zakochani obdarowywali się wypiekami wyznając sobie miłość. Współczesna celebracja Walentynek zdominowała wszystkie inne święta zakochanych stając się najpopularniejszym świętem miłości w Polsce i na świecie.

Prezenty z okazji święta zakochanych i kartki walentynkowe 

Anglicy rozpowszechnili walentynkowe zwyczaje na całym świecie. Już w okresie elżbietańskim popularne stało się przesłanie ukochanej osobie bileciku lub liściku z wyznaniem miłości, wierszem, z dołączoną perfumowaną rękawiczką lub chusteczką. Właśnie ten zwyczaj zapoczątkował tradycję wysyłania anonimowych kartek walentynkowych z podpisem  „Twój Walenty” lub „Twoja Walentyna”.

14 lutego jest świętem wszystkich zakochanych stanowiącym doskonałą okazję do podkreślenia swoich uczuć, który nie ogranicza się bynajmniej do wysłania sympatii kartki walentynkowej, ale staje się inspiracją do przygotowania wyjątkowego prezentu. Jaki powinien być najlepszy prezent na Walentynki (https://allegrolokalnie.pl/oferty/q/walentynki) ? Na pewno dopasowany do hobby i upodobań drugiej połówki. Może to być kubek z ulubionym motywem, koszulka nocna, karnet na jogę czy komplet biżuterii.

Przygotowując się do świętowania Walentynek, nie należy zapominać o jego oprawie – świece, szampan, muzyka i kwiaty będą wspaniałym podkreśleniem wyjątkowości tego dnia. Idealny prezent na Walentynki na Allegro Lokalnie w połączeniu z klimatyczną dekoracją z pewnością zostanie doceniony przez Twoją ukochaną osobę!